O przyczynach niepłodności i poronień okiem Dr O.

lego dziecko
Zapewne już zastanawiacie się, dlaczego Dr O., pediatra zajmujący się leczeniem chorób odkleszczowych i pasożytniczych pisze o przyczynach niepłodności i poronień? Przeczytajcie, zrozumiecie.

Przyczyny niepłodności i poronień są rozmaite, często niemożliwe do stwierdzenia. Czy wiecie, że bardzo duża ilość ludzkich ciąż, prawdopodobnie więcej niż połowa, licząc od zapłodnienia, zostaje poroniona samoistnie ze względu na błędy w zagnieżdżaniu czy defekty płodu?

Najczęstszym powodem poronień są zmiany patologiczne zarodka. Są one związane z wadliwą budową komórki jajowej lub plemnika lub nieprawidłowymi podziałami po zapłodnieniu.

Innymi przyczynami są wady rozwojowe płodu, wady pępowiny bądź kosmówki.

Poronienie może nastąpić, gdy niewydolne jest ciałko żółte wytwarzające hormony niezbędne do podtrzymania ciąży.

Również zmiany w samej macicy mogą być przyczyna poronień. Należą do nich: nieprawidłowe położenie macicy, mięśniaki, niedorozwój macicy, wady rozwojowe.

Współistniejące choroby matki, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy i nerek mogą wpływać na niemożność utrzymania ciąży.

Szkodliwy wpływ na zarodek mają także podstępne, często skąpo objawowe choroby wywoływane przez różne czynniki zakaźne.

1/ choroby pasożytnicze: toksokaroza, toksoplazmoza, rzęsistkowica oraz liczne choroby powodowane przez przywry- fascjoloza, dikrocelioza, fasciolopsoza, schistosomatoza, paragonimoza, klonorchoza i opistorchoza. Przy okazji przypominamy, że obecność przywr w drogach żółciowych, pęcherzyku żółciowym, jelicie grubym, pęcherzu moczowym, macicy i jajnikach jest znaczącą przyczyną zachorowań na różne przewlekłe choroby (np. endometrioza) a także nowotwory tych narządów. Warto mieć to na uwadze…

2/ choroby wirusowe: różyczka, świnka, odra, opryszczka, ospa wietrzna, cytomegalia, grypa, paragrypa a także choroby wywoływane przez powszechnie niedocenianego a bardzo groźnego dla płodu Parwowirusa B19: wysypka zakaźna (nazywaną wysypką dziecięcą), rumień zakaźny, niedokrwistość, atropatia, małopłytkowość oraz leukopenia.

3/ choroby bakteryjne: borelioza, kiła, brucelloza, listerioza, chlamydioza (trachomatis), chlamydioza (pneumoniae), mycoplazmoza (pneumoniae),choroby wywoływane przez enterobacteriacae.

Czynniki psychiczne, takie jak stres, uraz psychiczny, przemęczenie, także mogą wpływać niekorzystnie, ale rzadko kiedy same są bezpośrednią przyczyną poronień. Często zaś w kombinacji z pozostałymi ww czynnikami.

W przypadkach większości ww chorób pasożytniczych, wirusowych i bakteryjnych, z przyczyn oczywistych, nie pomogą nawet dziesiątki in vitro. A jak się może skończyć obsesyjne podtrzymywanie przy życiu zarodka i płodu przy ww infekcjach i infestacjach wolę nie pisać….
Po powyższej lekturze, chyba nie zabrzmi już tak zaskakująco, że spojrzenie na sprawę nieco szerzej niż jedynie ginekologicznie i internistycznie oraz pogłębienie diagnostyki i wdrożenie właściwego leczenia może stanowić iskrę nadziei w życiu wielu „niepłodnych” par. Kilkudziesięciu znanym nam parom „udało się”…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s